Jak znaleźć dobrego okulistę dziecięcego w Warszawie

Okulista dziecięcy to osoba, która na co dzień zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem wad wzroku dzieci, jego korekcją, dodatkowo zadaniem specjalisty jest także zapobieganie pojawieniu się chorób oczu. Co warto wiedzieć przed zapisaniem pociechy na wizytę u okulisty?

Kiedy należy udać się do okulisty dziecięcego?

Istnieje wiele wskazań do odbycia wizyty u specjalisty. Warto udać się do okulisty w przypadku pojawienia się podejrzeń wady wzroku u dzieci w wieku niemowlęcym. W przypadku starszych dzieci do niepokojących objawów należy zaliczyć brak kontaktu wzrokowego podczas rozmowy z dzieckiem, a także nadmierne mrużenie oczu. Warto zdecydować się na udanie się do specjalisty także w przypadku dzieci, które mają problem z odróżnianiem kolorów. Kolejnym niepokojącym symptomem jest fakt, że dziecko nie dostrzega przedmiotów o sporych rozmiarach w słabo oświetlonym lub ciemnym pomieszczeniu. Warto udać się do okulisty dziecięcego także w przypadku częstego występowania bólu głowy oraz, czy pojawieniu się problemów z zezem, czy ze łzawieniem oczu.

O czym trzeba pamiętać szukając okulisty dziecięcego?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na profesjonalizm lekarza. Oczywiście najłatwiej go zweryfikować już podczas wizyty, nie warto jednak niepotrzebnie niepokoić malca. Właśnie dlatego przed umówieniem dziecka na wizytę do specjalisty rodzice powinni przeprowadzić dokładny research. Warto dowiedzieć się czegoś na temat doświadczenia wybranego okulisty, a następnie poszukać informacji na jego temat na forach tematycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dowiedzieć się jakie są opinie na temat pracy konkretnego lekarza.

O ile w przypadku osób dorosłych najważniejszą kwestią są kwalifikacje, o tyle w przypadku dzieci nie mniej ważne jest podejście jakie ma okulista do kilkulatków. Dobrze poczytać informacje na temat przebiegu badań. W przypadku rodziców małych dzieci dobrym rozwiązaniem może okazać się udanie się do gabinetu okulisty dziecięcego bez pociechy. Dzięki takiej wizycie przekonać się czy wybrany lekarz wzbudza zaufanie.

Na szczęście Warszawa jest miastem, w którym znalezienie dobrego okulisty dziecięcego nie nastręcza większych trudności. Jest to związane oczywiście z tym, że jest to duże miasto, w którym można znaleźć wielu specjalistów znających się na swojej pracy. Co więcej, problematyczne nie jest nawet znalezienie dobrego okulisty w wybranej przez siebie części miasta.
Przygotowanie dziecka do wizyty

Istotne jest nie tylko znalezienie dobrego specjalisty, lecz również przygotowanie dziecka do wizyty. Ważne jest przede wszystkim poinformowanie pociechy o tym, że w określonym dniu uda się do okulisty dziecięcego, który będzie badał jego oczy. Dzięki temu kilkulatek nie będzie zaskoczony działaniami podejmowanymi przez lekarza. Warto także przygotować dziecko na to, że okulista, być może, zaleci mu noszenie okularów.

Do wizyty przygotować się powinni także rodzice. Ważne jest przygotowanie dokumentacji medycznej dziecka (nie tylko okulistycznej, ważne są także informacje o schorzeniach pociechy nie związanych z oczami), a także informacji na temat jego zachowań.

Ważne informacje

Wielu rodziców nie wie jak często dziecko powinno odwiedzać okulistę. Naturalnie należy umówić się na wizytę w przypadku pojawienia się któregokolwiek z opisanych wcześniej problemów. Dodatkowo do okulisty należy wybrać się w nagłych przypadkach, jak choćby wbiciu jakiejś drobiny w oko, czy wprowadzeniu do niego niebezpiecznej cieczy (na przykład środka chemicznego).

źródło: Fundacja Zobaczyć Jutro

Dodaj komentarz