18 kwietnia 2015

Czy warto na blogu zamieszczać zdjęcia swoich dzieci?

Dziś na blogu Vademecum Blogera przeczytałam zapytanie autorki o to, czy powinna zamieszczać zdjęcia swoich pociech. Natchnęło mnie to do napisania posta na ten temat, w którym wyrażę własną opinię. 

Jak wiadomo w dzisiejszym świecie, również tym wirtualnym, na człowieka czeka mnóstwo niebezpieczeństw. Na dzieci tym bardziej, gdyż obecnie pedofilia i prześladowanie to jakaś masowa plaga. Wiele mam wrzuca fotki swoich pociech na bloga z różnych powodów. Chce się nimi pochwalić, lub zaprezentować nowe ubranko. Jeśli ty też rozważasz tą decyzję, ja osobiście, jako kobieta z krwi i kości odradziłabym ci tego typu praktyki. Jeśli nie zarabiasz na tym biznesie, to już w ogóle nie powinnaś ryzykować szczęściem swoich maluchów, gdyż prędzej czy później znajdzie się jakiś psychopata, któremu nie wystarczy popatrzenie sobie na zdjęcia. 

Co może grozić tobie i twoim dzieciom?


  • pedofilia lub porwanie - kiedy jakiś fanatyk twojego bloga spotka w realu twoje pociechy, może zrobić im krzywdę
  • krytyka - zostaniesz skrytykowana ty, jako matka, bo pozwoliłaś na coś dziecku lub ubrałaś je nie tak, jak trzeba, albo twoje dziecko zostanie szykanowane, kiedy ktoś kiedyś odkopie w necie zdjęcie, do którego można się o coś przyczepić
  • kłopoty z opieką społeczną - jeśli ktoś doszuka się czegoś odbiegającego od normy, co zostanie udokumentowane na zdjęciach, np. zaniedbane dziecko (choć tylko raz wskoczyło w kałużę) lub jakiś siniak (bo się przewróciło). Teraz dzieci odbierane są rodzicom z byle powodu!

Być może powiesz, że nadmiernie cię straszę, jednak nigdy nie wiesz, co czai się za rogiem. Twoje maleństwa są dla ciebie całym światem więc zrób to dla siebie i nie ryzykuj ich życiem, zdrowiem, czy szczęściem. Mało tego! Sama przestrzegaj dziecko przed udostępnianiem zdjęć w internecie, gdyż rówieśnicy bywają bezlitośni i mogą hejtować twojego skarba. Wiele osób z tego powodu już popełniło samobójstwo, będąc szykanowane, więc to wcale nie jest taka błaha sprawa. Wszystko, co umieszczasz w sieci, już nigdy z niej nie zniknie, lecz będzie powielane, dlatego zastanów się, czy warto to robić.

Jak wiesz powstają bajki i inne programy, które mają na celu przestrzeganie dzieci przed niebezpieczeństwem wysyłania prywatnych zdjęć do internetu. A jak powiesz dziecku, by tego nie robiło, skoro zrobiłaś to sama wcześniej i to bez jego zgody? Drogie mamy, dzieci to nie towary, by je upubliczniać, czy sprzedawać ich wizerunek. Nie bierzcie przykładu z naszych celebrytek - matek, które zarabiają na macierzyństwie. To takie nieetyczne. Jednak w czasach kultu pieniądza, nic się nie liczy: ani godność, ani prywatność, ani bycie sobą. To ty urodziłaś maleństwo i to ty masz zapewnić mu całkowite bezpieczeństwo, bez narażenia na szwank jego honoru, czy życia. Zastanów się... Może twój blog nie ucierpi na braku tego typu dokumentacji.
Designed by Blokotek. All rights reserved.