Beauty

3 pytania do blogera: Madl-len


BLOKOTEK: Twój blog liczy już ponad 600 lajków. W jaki sposób udaje ci się zachęcać czytelników do dzielenia się twoimi linkami na Facebooku?

Madl-len: Może to się wydać dziwne, ale wcale ich nie zachęcam. Myślę, że największą szansę na udostępnienie mają linki do wpisów z poradnikami, tutorialami i informacjami, które można wykorzystać w prosty sposób. Dobrym rozwiązaniem na ułatwienie czytelnikom dzielenia się linkami do wpisów, są przyciski udostępnień pod postami na blogu. Warto je stosować!

BLOKOTEK: Na twoim blogu na uwagę zasługuje estetyczny, minimalistyczny, lecz efektowny szablon. Jak uważasz, czym powinien kierować się bloger przy doborze szablonu?

Madl-len: Dziękuję. Dla mnie znaczącym czynnikiem przy wyborze szablonu była częstotliwość publikacji wpisów. Przy regularnym - ale dość rzadkim - aktualizowaniu bloga, nie wyobrażam sobie szablonu w stylu kafelkowym. Moim zdaniem, ten rodzaj nadaje się świetnie do bardzo częstego publikowania postów. Dzięki temu czytelnik szybko ogarnie wzrokiem co mógł przegapić.

Warto także zadać sobie pytanie co na naszym blogu jest najważniejsze – zdjęcia, tekst czy obie te rzeczy na raz . Jeśli są to: same zdjęcia - powinny być one jak najlepiej wyeksponowane; sam tekst – szerokość głównej kolumny nie powinna być zbyt duża, ponieważ ciężko czyta się tak „rozlazły” tekst; obie te rzeczy – trzeba znaleźć „złoty środek”.

Szablon powinien być w dużej mierze odzwierciedleniem nas samych i tematyki poruszanej na blogu. Jednak przy tym wszystkim nie wolno zapominać o ludziach, dla których piszemy.

BLOKOTEK: Ostatnio twój blog zyskał własną domenę .pl. Co skłoniło cię do zmian i czy uważasz, że warto "przejść na swoje" i kiedy to zrobić?

Madl-len: Na początku nieśmiało podchodziłam do blogowania. Obiecałam sobie, że jeśli nie skapituluję w ciągu pierwszego roku, to w nagrodę wykupię własną domenę. Jeżeli jest się pewnym, że blog będzie ważną częścią naszego życia – pasją – to można wystartować z kupioną domeną. Na rynku jest wiele ofert i wcale nie trzeba płacić wiele, by mieć swój niepowtarzalny adres. Generalnie nie ma reguły, która jasno określa kiedy to zrobić. Każdy jest inny i inne rzeczy go motywują. Mimo wszystko uważam, że warto „przejść na swoje”. Korzyści jakie z tego płyną jest wiele, a pieniądze wydane w swój rozwój i pasję to najlepsza inwestycja.

Instagram